Poslední díl série Kouzelných bylinek bude také rozloučením s naším seriálem. Naposledy se spolu vypravíme do říše léčivých rostlin a nasbíráme si devatero svatojánských bylinek. Připomeneme si rady, jak bylinky správně zpracovat, ale také fakt, že léčivé jsou nejen rostliny, ale i některé houby. Vrátíme se k bylinářům a bylinkářkám, které jsme na našich cestách potkali.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Kouzelné bylinky:

Anglie je zemí se skvělou zahradnickou tradicí. Říká se, že na žádné anglické zahradě nesmí chybět záhon růží a bylinková zahrádka. Britové milují zahradnické festivaly, a proto vás pozveme na slavný bylinkový festival v Malvernu. Představíme vám dva známé anglické bylinkáře a navštívíme krásné a léčivé zahrady. A co bylinky a britská gastronomie?

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Kouzelné bylinky:

Sibiřský citronovník neboli rakytník řešetlákový. Pichlavý keř s jasně oranžovými plody je nazýván také rostlinou budoucnosti. Proč? Jeho bobule i listy obsahují dvacetkrát více vitamínu C než citrusy, a dále vitamín E, který posiluje naši imunitu. To ale zdaleka není všechno. Z rakytníku se lisuje zdraví i kráse prospěšný olej. A využívá se i v kuchyni.

  ČT 1

Boží dřevec, černobýl, absint, estragon. To jsou názvy různých druhů pelyňku, tajemné byliny, o které většina z nás ví pouze to, že má hořkou chuť. Pelyněk lidé využívali už v pohanských dobách k různým rituálům a také věřili, že dokáže přivolat lásku. Něco na tom bude, protože láska, jak známo, prochází žaludkem. A právě hořký pelyněk podporuje dobré trávení.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Kouzelné bylinky:

Pojďte si s námi zacvičit jógu a osvojit si něco ze základů reflexní terapie. Jak vypadá zdravá strava z pohledu tradiční čínské medicíny? Společně si připravíme lehký oběd, ve kterém nebude chybět zdravá houba shitake. A podíváme se do přírody za červnovými bylinkami.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Kouzelné bylinky:

Zveme vás na návštěvu Řecka, kolébky moderního evropského lékařství, do země bájného Asklepia i slavného Hippokrata. Ochutnáme proslavenou řeckou kuchyni, kterou si bez voňavých bylinek nedovedeme představit. Podíváme se, jaké léčivky kvetou na řecké louce. Zajdeme na návštěvu za řeckou bylinářkou a zjistíme, jak se tu prastaré bylinářské tradice a znalosti uplatňují v současnosti.

  ČT 1

Bylo nebylo jedno růžové království. Tak by mohla začínat další epizoda Kouzelných bylinek. Královna květin ale dokáže i léčit. Nevěříte? Bylinkáři růži využívají už od starověku. Představíme si růži damašskou, stolistou a šípkovou. Ukážeme, jak si vyrobit vlastní růžovou kosmetiku. Podíváme se do rozária v Chotěšově a přineseme i tipy, jak o růže pečovat.

  ČT 1

Bylinkový čaj s medem. Jeden z nejstarších přírodních léků, které lidstvo zná. Lidé už dávno vypozorovali, že tohle tekuté zlato má antibakteriální účinky. Jak ale poznat kvalitní med a při kterých zdravotních problémech pomáhá? Včely umí vytvořit i další úžasný produkt – tzv. propolis. Vyrobíme si z něj domácí tinkturu a řekneme si, jak a kdy ji používat.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Kouzelné bylinky:

Jedno jablko denně drží lékaře dál od dveří. Oběd bez ovoce je jako večírek bez hudby. Tato dvě stará úsloví napoví, že další díl Kouzelných bylinek věnujeme blahodárnému ovoci v kombinaci s léčivými bylinkami. Proč se vlastně v dnešní době navracíme k pěstování starých ovocných odrůd? Máme pro vás i recept na skvělá domácí povidla a na bylinkovo-ovocný džem.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Kouzelné bylinky:

Tentokrát vás pozveme do tajemného světa vodních a mokřadních bylin. Vypravíme se za nimi do jižních Čech na Třeboňsko. K čemu je dobrá tinktura z puškvorce, vodní rostliny, kterou dobře znali a využívali naši předkové?

  ČT 1

Mohou alergikům pomoci léčivé bylinky? Na to se pokusíme odpovědět v další epizodě pořadu Kouzelné bylinky. Jídelníček si spolu s námi můžete zpestřit pečenými batáty s bylinkami a česnekem. A pozveme vás na prohlídku bylinkové zahrady v Chlumanech.

  ČT 1

Jarní očistné bylinkové kůry jsou evergreenem seriálu Kouzelné bylinky. V letošní, čtvrté sezóně, se dozvíme, jaké postupy pro detoxikaci organismu doporučují tisícileté léčebné systémy, jako je tradiční čínská medicína, anebo indická ajurvéda. Na domácím poli ovšem boduje zdánlivě obyčejná, a přitom úžasná léčivka, kopřiva dvoudomá.

  ČT 1

Některé rostliny jsou tak mocné, že se o jejich dávkování a způsobu použití musíme poradit s odborníky. A právě jejich rady přinese nová epizoda Kouzelných bylinek..

  ČT 1

Sedmá epizoda letošních Kouzelných bylinek je plná lahodných chutí a vůní. Do každé domácí lékárny patří bylinkový sirup, a my se naučíme vyrábět hned dva najednou. Sirup z okvětních lístků růží je úžasná delikatesa, které si cenili už ve středověku. Pokud najdete na své zahrádce nenápadnou zelenou bylinku – popenec, můžete z něj připravit skvělý sirup na kašel.

  ČT 1

Procházka v lese je snad nejlepší terapií, kterou si můžeme dopřát. Energii lesa načerpá naše tělo i duše. Najdeme tu divoké léčivé byliny, které jsou silné jako příroda sama. Že je nepoznáte? A co třeba borůvka nebo vřes? Dozvíme se, jaké mají léčivé účinky a ukážeme, jak je pěstovat na vlastní zahrádce. A pak si společně upečeme báječný borůvkový koláč.

  ČT 1

Setkáme se s lidmi, kteří s cukrovkou bojují, a pokusíme se pro ně najít radu, jak pomocí bylinek léčbu podpořit. Můžete spolu s námi vyzkoušet i náš speciální recept na zdravý ranní koktejl. A protože je březen, rozhodně nepolezeme za kamna, ale vydáme se na louky a do lesů sbírat úžasné jarní léčivky.

  ČT 1

Léčivá síla stromů a keřů celou zimu spala, a právě teď nastává čas, kdy se probouzí. Žene se vzhůru do pupenů – zásobárny cenných a zdraví prospěšných živin. Poradíme, kdy pupeny sbírat, jak si vyrobit blahodárnou lipovou tinkturu a jak pupeny borovice naložit do bílého vína. Na začátku jara ale můžeme sbírat a využívat kůru z mladých větviček, a hlavně čerstvé divoké léčivky.

  ČT 1

V dnešní epizodě budeme vařit bylinkové čaje proti kašli. Řekneme si, které bylinky jsou dobré na kašel suchý a které na takzvaný vlhký. Ukážeme si léčivky, ze kterých uvařit čaj pro děti, a představíme dvě bylinky, které při kašli určitě vyzkoušejte – jitrocel a diviznu. Pokud chcete léčbu kašle podpořit, připravte si salát z fenyklu, mrkve a pórku.

  ČT 1

Zveme vás na výpravu do země, kde je bylinářství tradicí tak uznávanou, že se stalo součástí systému zdravotní péče. Ve Švýcarsku najdeme přísně chráněné přírodní lokality, kde návštěvníkům bylinky ukazují vyškolení průvodci. Podíváme se do krásné klášterní zahrady, v níž řeholníci pěstovali léčivé rostliny a připravovali z nich léky už ve 13. století.

  ČT 1

První díl Kouzelných bylinek přináší jarní očistu nejenom v podobě Masopustu. Téma jarní očisty je i dnes velmi populární, a proto nám bylinářka Radmila Malinovská poradí, jak si namíchat předjarní očistný čaj a doporučí úpravu předjarního každodenního režimu. Prof. Jan Černý vysvětlí, proč má půst ozdravný účinek na lidský organismus.

  ČT 1

Letním bylinkovým dílem se rozloučíme se třetí sérií. Společně si sestavíme domácí bylinkovou lékárničku. Ukážeme si další způsob využití léčivek, kterým jsou speciální polévky. Nahlédneme do zajímavých historických herbářů a podíváme se, jak a čím žije centrum Kouzelných bylinek v Českém Krumlově.

  ČT 1

My, Češi a Moravané, máme jednu skvělou a prastarou tradici. Chodíme do lesa a tam sbíráme houby. Jsou mezi námi tací, kteří je dokážou najít i pod sněhem. Víme ale, že tyhle záhadné plodiny dokážou ovlivnit naše zdraví? Že jsou schopny podpořit například náš imunitní systém? Na hlívu ústřičnou se pějí hotové ódy. Tradiční čínská medicína využívá houby po tisíce let.

  ČT 1

V této epizodě si řekneme, které léčivé bylinky nám pomohou lymfatický oběh rozpohybovat. A uvaříme si k tomu jednoduchý a rychlý pokrm podle indické ajurvédy – kičrí, čili dušenou zeleninu s čočkou a rýží.

  ČT 1

V této epizodě se dozvíte, co naší pokožce prospívá a jak si ji hýčkat pomocí bylinek. Vyrobíme si bylinný opalovací krém a domácí jitrocelovou mast. Ukážeme si, na co jsou dobré tzv. bylinné nahřívací masážní měšce. Povíme si spoustu zajímavého o různých obkladech, koupelích a domácích mastičkách. A uvaříme si polévku ze zdravé obiloviny slzovky.

  ČT 1

Stránky