Aktuality

Slepice, které dobře nesou, bývaly vizitkou každé dobré hospodyně. Jenže které slepičí plemeno si vybrat, pokud chceme začít s domácím chovem? No přece to naše, české. Patří k nim skromné a odolné šumavanky, které hlídá pyšný, nádherně vybarvený kohout, anebo zlaté a stříbrné kropenky, pojmenované podle svého typického zbarvení.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

Další díl našeho seriálu věnujeme tradicím ze starých dobrých časů. Podíváme se, jak slaví masopust v Dobrkovské Lhotce, a dozvíme se, kdo je to mládenec, matka masopust, slaměný anebo rybníkář. Co vlastně znamenal čtyřicetidenní půst, který naši předkové drželi, a jaká jídla během něj jedli? A co si dopřávali na Boží hod velikonoční?

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

Angrešt, rybíz, josta, mirabelky, moruše – to je pouhý zlomek darů přírody, které naši předkové běžně pěstovali, sklízeli a zpracovávali. Navštívíme přírodní zahradu, kde rostou staré odrůdy ovocných stromů a keřů, hospodaří se postaru, a kde se najde místo i pro pastevní prasátko a stádečko koní.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

V posledním díle Vychytávek před Velikonocemi si provoníme domov ručně vyrobenými dekorativními vonnými svíčkami.

  Prima

Dnes budeme přesazovat pokojové rostliny a vybírat substráty, zregenerujeme trávník, doporučíme kvetoucí keře na zahradu, ošetříme po zimě jahodník, vyrobíme si domeček pro brouky i velikonoční dekoraci a představíme převislé sukulenty.

  ČT 1

foto: fotobanka ČT

Hezké jarní počasí a blížící se Velikonoce inspirují Evu k jarní výzdobě venku i v domě. Začínají kvést první jarní cibuloviny. Eva aranžuje okno a květináče na terase. Zhotovila z domácích zdrojů a věcí, které našla v nedalekém lese, zajímavé kompozice. Ozdobila vajíčka vlnou a hedvábným papírem. Společně s kamarádkou Janou dekorovaly pár vajíček ubrouskovou technikou.

  ČT 1

V dalším díle Vychytávek se dozvíme, jak se dělají háčkované hračky. Z betonu si odlijeme stylové velikonoční dekorace – slepičku a vajíčka. Zahrádku obohatíme o mobilní záhon z palety poradíme s výběrem vhodného grilu.

  Prima

V tomto díle pořadu si ukážeme, jak si připravit pro nadcházející grilovací sezonu dřevěné uhlí. Pustíme se do domácího pěstování špenátu a poradíme také s výsevem semen. Pokud jsou po zimě vaše orchideje v horší kondici, ukážeme si, jak je přesadit.

  Prima

Nevíte, kde je jádro problému a proč se zrovna vám nedaří vytvořit pěkně zelený trávník? Zkuste ho v tomto období správně nastartovat a dodat mu sílu v podobě výživy.
Poradíme vám, jak pěstitelskou péči zajistit zdravý růst okrasných rostlin a bohaté kvetení.

  ČT 1

Vlastimil Šindelář nám prozradí tajemství úspěšného pěstování křenu.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Hobby naši doby:

Foto: fotobanka ČT

Hned po ránu se Eva pustila do žehlení podle hesla, do čeho se ti nechce, udělej hned. Přijede kamarádka moderátorka České televize Veronika Poláčková, která se potřebuje naučit masovou pomazánku. Eva ji chce překvapit a zadělá těsto na rohlíky. Připraví i vajíčkovou pomazánku. Stačí si ještě nařízkovat muškáty, aby zakořenily do jarní výsadby.

  ČT 1

Banát - jedno z posledních míst, kde naši lidé dokážou hospodařit a žít téměř soběstačně. V seriálu objevujeme místa, kde ještě přetrvává tradiční způsob života a kde nezanikly staré zvyky. Jedním z takových míst je tisíc kilometrů vzdálený rumunský Banát, kam počátkem 19. století odešla velká skupina Čechů, aby tu hospodařili v neobydlené krajině.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

V dalším díle Vychytávek si vyrobíme dekorace z vaječných skořápek či rámeček z březových proutků. Připomeneme si tradici výroby figurek z kukuřičného šustí a před dům můžeme postavit jarní hnízdečka lásky z březových proutků.

  Prima

V tomto díle připravíme užitkový záhon pro letošní pěstitelskou sezonu a vyrobíme nápaditou lavičku z dřevěných prken a betonových dlaždic. Jistě se budou hodit informace a rady o tom, jak správně pěstovat túje jako součást živého plotu. Tam, kde živý plot není a chybí soukromí, mohou být rychlým řešením různé clony a zastínění plotů v zahradě a my vám poradíme s jejich výběrem.

  Prima

Dnes se vypravíme do dvou nápaditých domů, které si jejich majitelé navrhli sami, přiblížíme jarní přípravu půdy a provedeme jarní řez růží, poradíme, jak vybrat kolečkové brusle, vyrobíme si náramek z korálků, připomeneme si zásady při pěstování tykví, dozvíte se, co jsou to doupné domy, a přidáme tip na nedělní oběd.

  ČT 1

Olga Humlová představí papriky jako víceleté rostliny a poradí, jak je pěstovat v našich klimatických podmínkách

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Hobby naši doby:

Foto: fotobanka ČT

Eva objevila výhody pomalého hrnce. Nemusí dlouho stát u sporáku a zůstane jí více času na tvoření. Připravuje segedínský guláš z domácího zelí, které si naložila už na podzim. Dnes přijede na návštěvu její kamarádka Jana. Chtějí spolu přesadit orchideje. Jako pohoštění se bude jistě hodit výborná švestková žemlovka. Pro Janu samozřejmě Eva vyrobí dárek.

  ČT 1

Hovězí maso představovalo po staletí důležitou a kvalitní složku jídelníčku našich předků. My si po jejich vzoru připravíme z českého hovězího klasický recept tak, jak ho připravovaly naše prababičky. A to před sto lety obnášelo poctivě uvařené maso volské, které se v dnešní době znovu vrací na naše talíře. Nevěříte? Máme pro vás i další překvapení.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

V nejnovějším díle Receptáře pomůžeme trávníkům k rychlé regeneraci po zimě a zasáhneme taky proti přezimujícím škůdcům na ovocných stromech, Dozvíme se taky jak pěstovat okrasné slunečnice. Sledujte v neděli 24. března 2019 v 11.55 na Primě!

  Prima

V dalším díle pořadu přivítáme jaro na zahradě i v kuchyni, postaráme se o trávník a vytvarujeme okrasné dřeviny, vybereme střešní okna, představíme trendy v krmivech pro psy a vyrobíme si aeroponický květináč.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Polopatě:

Ivan Dvořák představí jednu velmi chutnou odrůdu jablek. V kuchyni přivítáme Karla Zimu. Prozradí recept na slovenský kuřecí perkelt s haluškami podle své maminky Marcely.

  ČT 1
Témata v tomto dílu pořadu Hobby naši doby:

foto: fotobanka ČT

Eva se těší na jaro. Přírodě však ještě vládne zima. Práce na zahradě musí tedy počkat. Eva si přivolá jaro alespoň domů. Na procházce lesem našla pěkný pařezový špalek, ze kterého si vytvoří jarní dekoraci. Probrala sklep a z mrkve upekla křehké řezy s tvarohem. Divačka paní Pavla Škrdlová poslala Evě krásné háčkované ozdoby a Eva jí jako poděkování ušila polštářek.

  ČT 1
Temata v tomto díle pořadu Všechno co mám ráda:

V dalším dílu našeho seriálu o tom, co všechno naše babičky a dědečkové znali a uměli, se vypravíme za talentovanými a šikovnými lidmi, kteří se starají o to, aby krásná stará řemesla nebyla zapomenuta. Podíváme se na Vysočinu za jirchářem, který umí vyčinit kůže a kožešiny. V Kostelci nad Černými lesy si připomeneme řemeslo, bez kterého by se kdysi neobešel žádný pivovar – umění bednářské.

  ČT 1
Temata v tomto dílu pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli:

V třetím díle Vychytávek uvidíme jak vyrobit květináče z plastových kbelíků od barvy ve stylu Provence.  Z obyčejných šišek vykouzlíme dekorativní jarní věnec. Pokud máte rádi rustikální nábytek, ovšem nechcete za něj utrácet spoustu peněz v obchodech, můžete si vyrobit praktický dřevěný policový regál nebo alespoň o něco jedno

  Prima

Stránky